Jakiś czas temu, przeszukując internet w poszukiwaniu ciekawych dokumentów na temat tradingu, trafiłem na YouTubie na kanał poświęcony tylko i wyłącznie tradingowi na Oil’u. Po obejrzeniu kilku krótkich odcinków, odniosłem wrażenie, że jego twórca naprawdę wie o czym mówi. Oil Pips – bo tak nazywa się ten kanał – nie jest póki co bardzo popularny, ale myślę, że jeśli ktoś trejduje ten rynek, to powinien nadrobić zaległości i się z nim zapoznać.

Stwierdziłem, że fajnie by było dowiedzieć się czegoś więcej na temat osoby, która stoi za tym projektem, dlatego dzisiaj chciałbym Wam przedstawić krótki wywiad z Michaelem Stapletonem – twórcą Oil Pips. Michael co prawda tak jak ja mieszka w Warszawie, jednak wywiad nie odbył się „na żywo”, lecz przesłałem mu kilkanaście pytań, na które najbardziej chciałem znać odpowiedzi. Poniżej możecie się zapoznać z tym, co odpisał mi Michael, a jeśli ktoś chce przeczytać wywiad w oryginalnej wersji językowej (angielski;)) to może go pobrać stąd. Zapraszam:


Notatnik Tradera: Na początek powiedz jak to się stało, że zacząłeś trejdować? Od jak dawna trejdujesz?
Michael Stapleton: Pięć lat temu, siedząc w kawiarni, pobrałem aplikację i założyłem konto demo.

N.T.: Wszystkiego nauczyłeś się samemu, czy miałeś kogoś kto Ci pomógł?
M.S.: Uczyłem się oglądając wiele filmów na YouTubie, czytałem mnóstwo stron internetowych i tracąc wystarczająco dużo pieniędzy by ustanowić hipotekę pod dom letniskowy.

N.T.: Czy masz jakieś doświadczenie w instytucjach finansowych, firmach tradingowych itp?
M.S.: Obecnie pracuję w finansowym start-upie, jeśli to się liczy.

N.T.: Czy utrzymujesz się z tradingu? Jeśli nie, to czy do tego zmierzasz czy traktujesz to jako hobby?
M.S.: Próbowałem utrzymywać się z tradingu ale trwało to 3 miesiące. Miałem ograniczony kapitał a moje założenia co do zysków były nierealistyczne. Poza tym siedzenie przez komputerem 8 do 12 godzin dziennie było niezdrowe. Teraz traktuje trading jako mój fundusz emerytalny, którym zarządzam i go rozwijam.

N.T.: Dlaczego skupiasz się na Oil’u a nie na innych rynkach? Czy jest jakiś szczególny powód, dla którego zdecydowałeś się skupić właśnie na nim?
M.S.: To był mój pierwszy instrument, który trejdowałem na koncie demo. Próbowałem też grać na Forexie, akcjach i indeksach, ale zawsze wracałem do Oil’a.

N.T.: Czy trejdowanie tylko jednego rynku pomaga w osiągnięciu lepszych wyników? Jakie są zalety trejdowania tylko jednego rynku?
M.S.: Nie wiem czy to w czymś pomaga i czy ma jakieś zalety. Ciągle śledzę wiadomości, publikacje danych oraz obserwuje cenę jednego instrumentu i nie wyobrażam sobie przyswajania większej ilości informacji codziennie.

N.T.: Dlaczego trejdujesz na CFD zamiast na kontraktach Futures?
M.S.: Wymagania depozytowe dla CFD są znacznie niższe niż dla Futuresów.

N.T.: Prowadzisz na YouTube kanał dla traderów Oil’a. Dlaczego się na to zdecydowałeś?
M.S.: Nie mogłem znaleźć żadnego kanału na YT, który byłby tylko dla nich, więc postanowiłem go założyć. Ponadto, chcę stworzyć społeczność dla indywidualnych traderów, gdzie będą mogli się uczyć, dzielić swoimi pomysłami i koniec końców czerpać radość z trejdowania. Często tracimy pieniądze i nie mamy nikogo kto by nam pomógł, gdy rynki z nami wygrywają.

Michael Stapleton - twórca Oil Pips - kanału na YouTube poświęconemu tradingu na ropie.

Michael Stapleton – twórca Oil Pips – kanału na YouTube poświęconemu tradingu na ropie.

N.T.: Co wpływa na cenę Oil’a.?
M.S.: Strach! Rynek boi się, że jest zbyt mało lub zbyt dużo popytu lub podaży.

N.T.: Myślisz, że Oil jest rynkiem bardziej podatnym na wydarzenia polityczne, jak np.: wojna w Syrii itp., niż np. rynki walutowe?
M.S.: Różnica z Oilem polega tym, że jest on odbiciem tego co się dzieje na świecie. Fakt, że Oil cały czas jest w trendzie spadkowym, świadczy o tym, że świat nie jest w najlepszej formie.

N.T.: W jaki sposób analizujesz ten rynek? Używasz analizy technicznej i fundamentalnej?
M.S.: Moje oczy są „przyklejone” do Reutersa, RanSquawka (www.ransquawk.com) i kalendarza ekonomicznego. Jestem zagorzałym „fundamentalistą”.

N.T.: Używasz jakichś wskaźników jak np. MACD, Stochastic czy poziomy Fibonacciego? Czy masz czysty wykres?
M.S.: Patrzę tylko na ceny bid i offer na mojej apce MetaTrader i oceniam jaki panuje dzisiaj strach. Czy boimy się o mocniejszego dolara czy może Chiny konsumują za dużo. To w sumie wszystko.

N.T.: Czy obserwujesz inne, skorelowane rynki? Jeśli tak, to które i na co zwracasz uwagę?
M.S.: Cały czas obserwuję dolara, ponieważ występuje mocna, odwrócona korelacja. Obserwuję miedź i cynk ponieważ odzwierciedlają one stan globalnego i motoryzacyjnego przemysłu. Zwracam też szczególną uwagę na 5-letnie obligacje amerykańskie, ponieważ ruchy na tym konkretnym instrumencie zapewniają wgląd w politykę FEDu.

N.T.: W jaki sposób trejdujesz najczęściej? Skalpujesz, robisz swing-trejdy czy też trejdujesz długoterminowo?
M.S.: Od skalpowania po trejdy intra-day. Jeśli rynek idzie w jedną stronę przez cały dzień, gram intra-day, ale jeśli jest większa zmienność, wtedy kilka skalpów.

N.T.: Ile czasu poświęcasz na trading? I co wg. Ciebie jest potrzebne by zostać dobrym traderem?
M.S.: Nauczyłem się robić wszystko przez telefon. Więc obserwuję rynek od 8 rano do 21 od poniedziałku do piątku. Najlepszym nauczycielem jest doświadczenie, wytrwałość wynagradza w długim terminie.

N.T.: Co byś określił jako swój największy sukces w tradingu? Masz jakieś zapadające w pamięć wygrane? To samo pytanie odnośnie strat. Czy wyzerowałeś sobie kiedyś konto?
M.S.: Największej radości w tradingu dostarczają mi ludzie z całego świata, których poznałem poprzez mój kanał na YT. Zarobiłem i straciłem tysiące, zerowałem konto kilka razy, ale stawanie się lepszym tego wymaga.


Jeśli podoba Ci się ten blog, możesz oddać na niego głos w konkursie FX CUFFS, w kategorii Blog Roku, wybierając z listy „Blog Szymona Wójcika”. Kliknij tutaj.


Podobał Ci się ten wywiad? Przeczytaj wywiad z Rafałem Zaorskim – traderem, współtwórcą Trading Jam Session. Kliknij tutaj.

 

(Visited 398 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>