Nie da się nie zauważyć, że największy wpływ na to co dzieje się ostatnio na rynkach, mają Chiny. Ani decyzja o podniesieniu stóp procentowych w USA, ani Non-Farmy i późniejsze oświadczenia FOMC, żadne z tych danych nie powodowały takiego zamieszania, jak informacje napływające z Chin i pikujące chińskie indeksy. Czwartkowa informacja o osłabieniu chińskiej waluty na dziennym fixingu o 0.5% również spowodowała niemałe zamieszanie na rynku walut, powodując między innymi osłabienie wszystkich walut z tamtego regionu w stosunku do USD, w tym również spadek kursu pary AUDUSD, na której grałem.

Moje zagranie znacznie różniło się od większości, które robiłem ostatnio. Tym razem chciałem spróbować zagrać pod retracement/pullback/cofnięcie – zwał jak zwał – ceny do pewnego levelu. Było to więc z założenia zagranie przeciwtrendowe, ale uznałem, że warto spróbować.

AUDUSD, daily, zaznaczony na żółto poziom do wejścia w pozycję

AUDUSD, daily, zaznaczony na żółto poziom do wejścia w pozycję

Plan był taki, żeby jeśli pojawi się sygnał, otworzyć longa gdzieś w obszarze zaznaczonym na żółto. Po pierwsze był to moim zdaniem ciekawy poziom, z którego wcześniej nastąpiło silne wybicie, pokazując dużą przewagę popytu nad podażą przy tych cenach (strategia supply/demand). Po drugie, obszar ten znajdował się nieznacznie niżej zaznaczonego linią wsparcia – liczyłem więc na to, że w tym miejscu będą wyrzucać straty wszyscy, którzy grali pod utrzymanie się tego poziomu, a tam gdzie inni biorą straty zazwyczaj dobrze jest otwierać pozycje:)

AUDUSD, m15, moment wejścia

AUDUSD, m15, moment wejścia

Stosowny moment do otworzenia pozycji pojawił się wieczorem w środę, kiedy na 15 minutowym timeframie zauważyłem nieudaną próbę wybicia ceny w dół a po niej powrót powyżej linii lokalnego wsparcia i konsolidację ceny przy lokalnym oporze. Otworzyłem więc longa w miejscy zaznaczonym strzałką. Początkowo sytuacja wyglądała całkiem dobrze, cena wybiła się lekko w górę i po chwilowym cofnięciu do poziomu wybicia, zaczęła znów iść do góry. Pomyślałem sobie wtedy, że wygląda tak jak chciałem i powinno być dobrze i w tym samym momencie rynek gwałtownie ruszył w dół.

AUDUSD, m15, wyjście z pozycji w miejscu strzałki w dół

AUDUSD, m15, wyjście z pozycji w miejscu strzałki w dół

Ruch ten nie trwał chyba nawet minuty, nie było więc czasu się zastanawiać i musiałem szybko zamyakć pozycję ze stratą, nawet nieco większą niż zakładałem. Jak się później okazało, stało się to w momencie zdewaluowania chińskiego Yuana na dziennym fixingu. Niestety nie tak łatwo o bieżące wiadomości ekonomiczne z Chin w polskich mediach, więc o przyczynie większej zmienności na rynkach dowiedziałem się dopiero następnego dnia.

Wiele razy pisałem, że dane makroekonomiczne, o ile nie są znacząco inne od przewidywanych, niezależnie od wyniku, raczej nie wpływają na zmianę kierunku rynku, lecz raczej popychają go w stronę, w którą i tak by zmierzał, czyli po linii najmniejszego oporu. Tak też było tym razem. Moje zagranie było ewidentnie przeciwtrendowe, rynek od 3 dni zmierzał w dół a ja próbowałem otworzyć longa. Być może na 15 minutowym timeframie faktycznie pojawił się setup na wejście, a na dziennym wykresie obszar zaznaczony na żółto wyglądał zachęcająco do grania long, jednak tym razem się nie udało, nie byl to jeszcze właściwy moment na zmianę trendu i nie trzeba było dużo aby zepchnąć rynek z powrotem na ścieżkę spadków.

Zagrania tego typu są wg mnie jednym z trudniejszych, złapanie dołka albo szczytu nie jest łatwą sztuką, z drugiej strony żadne inne wejście nie oferuje tak dogrego stosunku ryzyka do potencjalnego zysku.  Ja chyba jednak póki co pozostanę przy innych, łatwiejszych i sprawdzonych przeze mnie wielokrotnie sposobach otwierania pozycji, a taki zostawię sobie na kiedy indziej.

Ciekawy jestem czy ktoś z Was często otwiera pozycje na pullbackach, grając przeciwtrendowo i próbując złapać dołki lub szczyty? Jakie są Wasze statystyki udanych i nieudanych wejść? Czy trafia się 1 trade, który płaci za wszystkie inne?


Jeśli podoba Ci się ten blog, możesz oddać na niego głos w konkursie FX CUFFS, w kategorii Blog Roku, wybierając z listy „Blog Szymona Wójcika”. Kliknij tutaj.

 

(Visited 77 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>