EURUSD.

EURUSD, weekly

EURUSD, weekly

Na eurodolcu od dwóch tygodni presja do góry. Cały czas rynek ten trzyma się w swoim range’u, którego nie opuścił od początku 2015 roku, lecz od początku tego roku porusza się praktycznie cały czas w jego górnej części. Gdy w czerwcu EURUSD wyłamał się poniżej linii trendu wzrostowego, zakładałem, że prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja tego ruchu, być może nawet do linii wsparcia na ~1.0500. Tak się jednak nie stało i rynek po kilku tygodniach zamułki zaczął wracać do góry i obecnie testuje wspomnianą linię trendu jako opór.

EURUSD, daily

EURUSD, daily

Na wykresie dziennym widać to dokładniej. Co do dalszego rozwoju sytuacji, bardziej prawdopodobny wydaje mi się ruch w dół. Po pierwsze, rynek znajduje się przy wspomnianym oporze linii trendu. Po drugie, znajduje się dokładnie na poziomie, z którego nastąpił gwałtowny spadek ceny, bardzo prawdopodobne jest więc, że w tym miejscu znajdzie sporo chętnych do otwierania pozycji krótkich, a przynajmniej do zamykania pozycji długich. Jeśli jednak cena przebiłaby linię trendu wzrostowego, byłbym ostrożny z otwieraniem pozycji długich. Znaleźlibyśmy się w miejscu, które, przynajmniej w najbliższym czasie, nie oferuje zbyt dużo miejsca na potencjalne wzrosty, więc z wejściem na L lepiej poczekać na mocniejszy sygnał.

AUDUSD.

AUDUSD, weekly

AUDUSD, weekly

AUDUSD spełnia scenariusz, o którym pisałem w poprzednich postach: testuje górną granicę kanału spadkowego. W dłuższej perspektywie uważam, że szanse na przynajmniej częściowe (czyli fałszywe) wybicie tego kanału są duże. Aczkolwiek patrząc z bliższej odległości (na wykresie dziennym) widać sygnały odwrócenia trendu.

AUDUSD, daily

AUDUSD, daily

Linia lokalnego oporu została co prawda przełamana, ale nastąpił powrót poniżej i tam też zakończyła się ubiegłotygodniowa sesja. Co prawda żeby przełamanie było uznane przeze mnie za definitywnie fałszywe, cena musiałaby spaść jeszcze jakieś 60-70 pipsów, wtedy też szukałbym okazji do grania short, ale jednak nie mogę powiedzieć, że należy już otwierać longi. Poczekałbym z decyzją na dalszy rozwój sytuacji i kupował gdyby cena wróciła powyżej wsparcia (aktualnie oporu) na 0.7660. Jeśli tak się stanie, a następnie cena wyłamie się z kanału spadkowego, można dobierać kolejne longi z perspektywą na długoterminowy wzrost. Oczywiście jeśli cena nie wróci znowu do kanału… wiadomo jak to działa.

GOLD.

GOLD, weekly

GOLD, weekly

Na złocie w ostatnich tygodniach raczej spokojnie, niemniej jednak realizuje się scenariusz, o którym pisałem. Po wybiciu z kanału spadkowego, w którym cena poruszała się od bardzo dawna, bo od 2013 roku, rynek utrzymuje się powyżej górnej granicy, a także powyżej linii wsparcia na 1307.63. Nie ma więc powodu aby otwierać shorty lub zamykać longi (chyba, że ktoś gra w krótszej perspektywie, to co innego). Dopóki poziomy te są bronione, najbardziej prawdopodobny jest dalszy ruch w górę.

GOLD, daily

GOLD, daily

Niewiele więcej mogę powiedzieć patrząc na wykres dzienny. Chociaż tutaj sytuacja wygląda raczej spadkowo, przynajmniej na tą chwilę. Mieliśmy drugie podejście do ustanowionego ostatnio szczytu (z lipca), lecz nie został on wybity, po czym nastąpił spadek i cena zaczęła się trejdować poniżej lowów świec, które próbowały wybić szczyt. Dla mnie jest to sygnał pro-spadkowy, dlatego bardzo możliwe jest, że w najbliższym tygodniu lub dwóch zobaczymy testowanie linii wsparcia na 1307.63. Katalizatorem takiego ruchu mogą być nadchodzące w przyszły piątek dane o wynikach GDP q/q z USA. Są to jednak dane preliminary, czyli nie mające największego wpływu na rynek, niemniej jednak warto zwrócić na nie uwagę.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>